Sposoby na SEM w Wikipedii

2015-04-29, Monika Kadłucka
5 2
na podstawie 2 opinii
Sposoby na SEM w Wikipedii

Wikipedia to potężne i najbardziej popularne Internetowe źródło wiedzy. Tworzona jest przez użytkowników na całym świecie, a wiarygodność wpisów potwierdzać mają liczne i wymagane odnośniki oraz źródła z zewnętrznych stron internetowych. Współtworzenie Wikipedii ma walor edukacyjny i wizerunkowy, a zupełnie mimochodem…winduje naszą stronę na wysokie pozycje.

Jak dodać odnośnik do Wikipedii?

Opiszę dwa sposoby polegające na dodaniu linku do strony jako przypisu dla artykułu. Każdy zakończy się sukcesem po zaakceptowaniu przez administratorów Wikipedii. Odrzucone mogą natomiast zostać źródła o podejrzanej wiarygodności,  które mają złą reputację dotyczącą stosowanych w nich procedur sprawdzania faktów, oraz te, które takich procedur w ogóle nie mają.

Uwaga: Edytowanie lub dodawanie nowego wpisu w Wikipedii warto powierzyć doświadczonemu i aktywnemu edytorowi Wikipedii.

 Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł:

Na tej stronie w wikipedii znajdują się podzielone na lata i miesiące artykuły, które nie zawierają potrzebnych odnośników czy źródeł cytatów.

Przeglądamy hasła - na przykład zaczynając od tych z bieżącego miesiąca - i szukamy słów związanych z interesującymi nas branżami. W kwietniu 2015 uzupełnienia wymaga m.in. hasło Biuro rachunkowe.

 

Utwórz tekst na swojej stronie, który można wykorzystać jako przypis dla tego artykułu w Wikipedii. Edytuj sekcję przypisów  w Wikipedii, aby dodać odnośnik do artykułu ze swojej strony.

WikiGraber

Dla zagranicznych stron – skorzystaj z WikiGrabber.com. To wyszukiwarka treści w Wikipedii wymagających uzupełnienia źródeł albo zawierających martwe linki. Edycja sekcji przypisów pozwala na wstawienie odnośnika do artykułu na naszej stronie.

 

NoFollow? 

Matt Cuts na pytania o wpływ linków no follow za każdym razem odpowiadał: „„We just don’t follow them” (nie podążamy za nimi). Podstawy, żeby podchodzić do tego stanowiska krytycznie, są co najmniej dwie. Po pierwsze, 100% linków dofollow sygnalizują manipulowanie wynikami i dlatego wiarygodny profil linków zakłada obecność przynajmniej kilkunastu procent no follow. Po drugie, pozytywn wpływ na pozycję linków z Wikipedii czy innych stron społecznościowych zauważyło wielu pozycjonerów. Niektórzy uważają, że nofollow przyczyniają się do zwiększenia (lub zmniejszenia) trust rank domeny. 
Co więcej, John Mueller przyjął nieco inną niż Matt Cuts wersję wydarzeń i powiedział, że linki no folllow nie przekazują PageRank, ale są liczone, widoczne w narzędziach dla webmasterów i boty przechodzą przez nie w poszukiwaniu wysokiej jakości treści. Czy ktoś myśli jeszcze, że Wikipedia nie jest łatwym i cennym miejscem do pozyskiwania linków?:)

W czym możemy pomóc?

Szukasz sprawdzonych sposób na optymalizacje kampanii Adwords? Zależy Ci na certyfikowanym partnerze Google? Napisz do nas - przygotujemy dla Ciebie kompleksową strategię kampanii PPC.

O autorze

Monika Kadłucka
Monika Kadłucka Cyrek Internet Technologies, Senior SEO Specialist