Pułapki SEO - kod 404

2015-04-28, Monika Kadłucka
5 4
na podstawie 4 opinii
Pułapki SEO - kod 404

Ukryte i niezdiagnozowane zagrożenia techniczne mogą zniweczyć wszystkie plany pozycjonowania strony. Jednym z takich czynników jest błędny kod odpowiedzi serwera. Kod odpowiedzi to inaczej dane wysyłane przez serwer http do przeglądarki. Czyli - po wpisaniu w oknie adresu strony, serwer odpowiada kodem stanu http.

Różne typy odpowiedzi serwera

  • 200 prawidłowy kod, oznacza właściwą odpowiedź serwera
  • 301 przekierowanie trwałe
  • 302 przekierowanie tymczasowe
  • 500 błąd aplikacji
  • 403 dostęp zabroniony
  • 404 serwer nie odnalazł strony, czyli strona nie istnieje

Groźne 404

Najgorsze, co możemy znaleźć, to błędy 404. Strona z błędem 404 nie korzysta z linków wskazujących na URL i nie bierze udziału w rankingu. Właściwie jest wg Google przeznaczona do usunięcia, albo już nie istnieje. Skąd taki błąd? Możliwe, że plik robots.txt znajduje się w niewłaściwym miejscu, albo ma nieprawidłową nazwę.

Jak sprawdzić?

Sposobów sprawdzenia kodu dla strony jest kilka. Dla pojedynczych stron sprawdza się wtyczka Redirect Path. Jest prosta w obsłudze i do razu określa, z jakim kodem mamy do czynienia.

Przy większym serwisie programy Deep Crawl albo Screaming Frog umożliwiają szybkie przeskanowanie wszystkich podstron.

Informację o błędach można znaleźć również po połączeniu strony z Google Webmaster Tools, ale do tego potrzebujemy danych dostępowych do serwera.

Jak zlikwidować 404?

Co zrobić z odnalezionym 404? Pod kątem SEO – można przekierować go za pomocą 301 na istniejący adres, np. na stronę główną.

Drugą opcją jest oznaczenie jako 410 (strona zniknęła) i usunięcie z indeksu przy pomocy Narzędzi dla webmasterów. 

Pamiętajmy, że kody odpowiedzi są niezwykle ważne dla SEO. Odpowiednie pozwalają prawidłowo zaindeksować stronę, a błędne mogą prowadzić do spadku lub całkowitego braku widoczności strony. 

W czym możemy pomóc?

Twoja strona spadła w wynikach wyszukiwani? Zastanawiasz się jak wypromować swoją witrynę? Napisz do nas - przygotujemy dla Ciebie kompleksową strategię działania.

O autorze

Monika Kadłucka
Monika Kadłucka Cyrek Internet Technologies, Senior SEO Specialist