Komisja Europejska przygotowuje się do pojedynku z Google

2015-04-15, Monika Kadłucka
5 1
na podstawie 1 opinii
Komisja Europejska przygotowuje się do pojedynku z Google

Dziś powróciła w Komisji Europejskiej sprawa nadużywania przez Google monopolu i faworyzowania własnych produktów. Oficjalne oskarżenie wystosowała w trakcie dzisiejszego wystąpienia duńska komisarz ds. konkurencji Margaret Vestager.

Kwiestie naruszenia prawa antymonopolowego przez Google pojawiają się już od dłuższego czasu. Głośnym echem odbił się w 2014 roku list otwarty szefa Axel Springer, Mathiasa Dopfnera, który oskarżał Google o totalitarną politykę i postulował przymusowe podzielenie firmy na wzór działań zastosowanych wobec Microsoft. Teraz do listy oskarżycieli dołączyła Nokia i Microsoft  i to ich skargi doprowadziły do wszczęcia dochodzenia. 

Promowanie własnych usług, na przykład Tripadvisor czy hotels.com utrudnia i bezprawnie blokuje rozwój konkurencji- tak brzmi jeden z zarzutów.
Duńska komisarz przejęła sprawę po Joaquin Almuni i nieoficjalnie mówi się, że jej stosunek do giganta jest bardziej radykalny i mniej skłonny do ustępstw niż poprzednika. W środę w południe potwierdziła, że UE oficjalnie zaskarża Google i jeszcze przed latem spodziewa się nalożenia na Google grzywny w wysokości miliardów dolarów. Europa żada przede wszystkim zmiany sposobu prowadzenia działań. 

Dodatkowo UE uważa, że Google nadużywa również swojej mocy na rynku telefonii komórkowej z systemem operacyjnym Android.  
Google, zgodnie z zasadami, ma dziesięć tygodni, aby odpowiedzieć na zarzuty. Ostateczną decyzję Komisja ma podjąć do końca czerwca. Jeśli UE zdecyduje się nałożyć grzywnę na Google, będzie to jeden z najbardziej sensacyjnych wyroków  od czasu sprawy przeciwko Microsoft. 

W czym możemy pomóc?

O autorze

Monika Kadłucka
Monika Kadłucka Cyrek Internet Technologies, Senior SEO Specialist