Jak zwiększyć szybkość strony?

2015-08-10, Monika Kadłucka
4.75 4
na podstawie 4 opinii
Jak zwiększyć szybkość strony?

Szybkość ładowania strony wpływa na dwa aspekty: z jednej strony na ranking strony w Google, a z drugiej bezpośrednio na użytkownika, jego komfort i co za tym idzie - konwersję. 

Jak sprawdzić szybkość strony?

Według statystyk 47% konsumentów oczekuje, że strona załaduje się szybciej niż 2 sekundy. Szybkość strony nie jest decydującym czynnikiem rankingowym, ale wpływa na wynik strony w wyszukiwarce i wszystko wskazuje na to, że ten aspekt będzie miał coraz większe znaczenie. Google wprowadziło już nawet eksperyment polegający na oznaczaniu stron działających wolno w wynikach wyszukiwania:

źródło: http://www.webperformancetoday.com/2015/02/25/google-new-slow-label-web-performance/

Strony, na których można sprawdzić szybkość strony to:

 https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

Narzędzie od Google podaje gotowe rozwiązania, po których zastosowaniu strona nabiera tempa.

https://www.pingdom.com/

Monitoruje wydajność strony i serwerów. Narzędzie jest jednak płatne, w przeciwieństwie do pierwszego. 

Co wpływa na szybkość?

  • Szybkość serwera
  • Rozmiar strony
  • Szybkosc renderowania strony

Jak zwiększyć szybkość strony?

W pierwszej kolejności stosujemy się do wskazówek ze strony Page Speed. Najczęściej pojawiające się tam komunikaty to:

  • konieczność kompresji obrazków

Kompresji obrazków można dokonać na kilka sposobów. Polecamy narzędzie Kraken, umożliwiające szybką optymalizację grafik, tak, aby ich rozmiary były adekwatne do obszaru, który zajmują. W przypadku WordPressa sprawdza się wtyczka tinypng i tinyjpg.

  • kompresja html

Zastosowanie kompresji gzip w pliku .htacces aktywuje kompresję plików tekstowych, html, css, plikó javascript i przyspiesza stronę o kilka procent. 

Wtyczki Wordpress

Jeśli korzystamy z WordPressa, konieczne jest sprawdzenie ilości i funkcjonalności zainstalowanych wtyczek, a następnie usunięcie zbędnych. Świetnym rozwiązaniem jest zainstalowanie gotowej wtyczki znacząco przyspieszającej ładowanie strony WP Super Cache. Dodatkowo zmniejsza ona zużycie zasobów serwera. Jak działa? Za każdym razem przy wyświetlaniu strony WordPress poobiera wszystkie potrzebne informacje z bazy danych, przetwarza je i generuje kod html widoczny w przeglądarce użytkownika. Dzięki WP Super Cache dokument HTML zostaje zapisany na dysku komputera i nie jest konieczne pobieranie go każdorazowo od nowa, a to przyspiesza ładowanie strony i zmniejsza obciążenie serwera. 

Kompresję html w WordPressie również wspierają wtyczki: Better Wordpress Minify i WP html compression. 

 

W czym możemy pomóc?

Twoja strona spadła w wynikach wyszukiwani? Zastanawiasz się jak wypromować swoją witrynę? Napisz do nas - przygotujemy dla Ciebie kompleksową strategię działania.

O autorze

Monika Kadłucka
Monika Kadłucka Cyrek Internet Technologies, Senior SEO Specialist